Nowe prawo zamówień publicznych – zmiany w podstawach wykluczenia
POSTĘPOWANIE | Przesłanki obligatoryjne i fakultatywne Adam Królak associate w Zespole Prawa Zamówień Publicznych i Kontraktów Rządowych kancelarii Dentons
Nowe PZP wprowadza istotne modyfikacje do podstaw wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, zarówno obligatoryjnych (tj. obowiązujących w każdym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego), jak i fakultatywnych (tj. mających zastosowanie jedynie wtedy, gdy zostanie to wyraźnie wskazane w dokumentacji postępowania). Przede wszystkim, wiele obligatoryjnych podstaw wykluczenia przeniesiono do katalogu podstaw fakultatywnych. Nowe katalogi podstaw wykluczenia odnoszące się do postępowań o udzielenie zamówień klasycznych przedstawiamy w tabeli (patrz str. 4).
Najważniejsze zmiany
Poza przeniesieniem niektórych podstaw z katalogu obligatoryjnego do fakultatywnego, nowe PZP wprowadza: liczne zmiany dotyczących szczegółowej treści dotychczasowych podstaw wykluczenia oraz nową podstawę obligatoryjną. Najważniejsze zmiany dotyczą następujących podstaw wykluczenia:
1. Katalog przestępstw wiążących się z obligatoryjnym wykluczeniem został istotnie ograniczony i obejmuje teraz jedynie przestępstwa, które w świetle prawa unijnego bezwzględnie muszą wiązać się z wykluczeniem z postępowania.
2. W podstawie odnoszącej się do prawomocnego wyroku lub ostatecznej decyzji dotyczącej zalegania z uiszczeniem podatków, opłat lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta